saglikli_yaz

7 ADIMDA YAZI FİT GEÇİRİN

  1. Uyanır uyanmaz 2 bardak su için!!!

Yazın içilen diğer sıvılar nedeniyle susuzluk hissi daha az hissedilmektedir. Ancak diğer sıvıların hiçbiri su yerine geçmez. Susama hissi olmasa bile bol bol su içilmelidir. Su metabolizmanın hızlanmasında ve selülit tedavisinde çok etkilidir. 

  1. Hafif bir kahvaltı ile güne başlayın ve maydanozunuzu eksik etmeyin!!!

Uyandıktan sonra vakit kaybetmeden hemen metabolizmanızı çalıştırmaya başlayın. Bu hafif ama dengeli bir kahvaltı ile mümkündür. 

  1. Limon dilimli sade maden suyu tam bir hayat kurtarıcı !!!

Yazın alınan kalorilerin büyük bir kısmı içeceklerden kaynaklanır. Sadece bu kalorilerden kurtulmak bile alınan birkaç kilonun önüne geçer. Arkadaşlarınızla dışarıda otururken içecek olarak sade maden suyu limon dilimleri ve taze nane yaprakları ile lezzetlendirip rahatlıkla tercih edilebilir. 

  1. Semizotunu mutlaka evde bulundurun!!!

Gün içinde herhangi bir öğününüz ağır olduysa veya bir önceki gün kalorili içecek ve yiyecekler fazla kaçtıysa hemen semizotuna saldırın! Gün içinde öğün olarak yoğurtlu çiğ semizotu veya zeytinyağlı semizotu kaçamaklarınızı dengeleyecektir.

  1. En geç 19:00 da akşam yemeğinizi bitirmiş olun!!!

Yaz gelince havaların geç kararması ile birlikte yemek saatleri de biraz geçe kalır. Geç saatlere doğru metabolizmanın yavaşlaması yemeğin daha zor sindirilmesine ve dolaylı olarak kilo artışına sebep olur. “Geç yatıyorum çok erken yiyince acıkıyorum” demeyin çünkü yatmadan 2-3 saat önce yapacağınız küçük bir ara öğün acıkmanızı önleyecektir. 

  1. Tam da mevsimi iken bol bol kabak tüketin!!!

Kabak içeriğindeki yüksek lif sayesinde sindirim sistemini düzenler, bağırsakların çalışmasını sağlar. Kalorisi oldukça düşüktür ve tokluk verir. Kabağı öğünlerinizde farklı şekillerde bol bol kullanabilirsiniz. Tost makinesinde veya fırında pişirebilir, zeytinyağlı yemeğini yapabilir, spagetti şeklinde kesip kabak spagetti yapabilir veya rendeleyerek yoğurt ile harika bir meze yapabilirsiniz.

  1. Hareket etmek için her fırsatı değerlendirin!!!

Havaların güzelliğini değerlendirerek kısa mesafelere yürüyerek ulaşmak, asansör yerine merdiven kullanmak, akşam yemeği sonrası güneşin bunaltıcı etkisi geçince keyifli yürüyüşler yapmak aldığınız fazla kalorileri telafi etmek için faydalı olacaktır. 

Ezel KAVADAR

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Leave Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *